Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu

Hnojení v praxi

V tomto článku se podíváme podrobněji na to, jak správně hnojit a nic nepohnojit :) a to krok po kroku.

Před nákupem hnojiva a testů si předem zjistíme, jaké jsou parametry vstupní, tedy pitné vody. Pokud je koncentrace NO3 vyšší než 10mg/l, máte o jednu starost méně a složku KNO3 není potřeba kupovat. Stejně tak při tvrdé vodě se obejdete bez přidávání hořčíku.

Takže hnojivo máme nakoupené a rozmíchané dle návodu. Připravíme si tedy testy na NO3, fosfor a železo. Toto měření provádíme po výměně vody!!!

KROK 1. MĚŘENÍ ŽIVIN V NÁDRŽI.

 

Máme naměřeno a co z toho plyne?

Černá čísla udávají naměřené hodnoty. Červená pak množství, které je potřeba dodat a zelená čísla hodnoty, které jsou optimální a neměli by se překračovat. Poměr KNO3 proti fosforu by měl být vždy v poměru 16:1. Takže když naměřenou hodnotu KNO3 vydělíme číslem 16, vyjde nám potřebné maximální množství fosforu, které by mělo být v nádrži.Všechny udávané hodnoty jsou v mg/l.

Takže teď víme kolik a čeho nám chybí a můžeme přistoupit k doplnění všech potřebných živin. Co se týče draslíku (K2SO4), není potřeba ho měřit, protože tohoto prvku nikdy není dost a pokud se dávkuje v rozumném množství, nemůže dojít k nadlimitním hodnotám. Takže o něm až později v dalším odstavci.

 

KROK 2. Kolik a čeho tedy přidat.

Každý prvek má trochu jiné specifika, takže to vezmeme postupně. Co je však pro všechny složky stejné je to, že se vše počítá na objem 50l a budeme vycházet z našeho příkladového měření.

KNO3 - Přidáním 1ml namíchaného KNO3 do 50l vody, dodáme do této nádrže 1mg/l NO3. Pokud budeme tedy předpokládat, že máme nádrž o objemu 50l, musíme tedy přidat 5ml namíchaného KNO3. Tím zvedneme koncentraci z naměřených 15mg/l na potřebných 20mg/l

Fosfor - Přidáním 1ml namíchaného KH2PO4 do 50l vody, dodáme do této nádrže 0,1mg/l fosforu. Pokud budeme tedy předpokládat, že máme nádrž o objemu 50l, musíme tedy přidat 10,5 ml namíchaného KH2PO4. Tím zvedneme koncentraci z naměřených 0,2mg/l na potřebných 1,25mg/l.

Železo - Přidáním 1ml namíchaného Tenso Coctailu (dále jen železo) do 50l vody, dodáme do této nádrže 0,05mg/l železa. Pokud budeme tedy předpokládat, že máme nádrž o objemu 50l, musíme tedy přidat 10 ml namíchaného Tensa. Tím zvedneme koncentraci z naměřených 0,0mg/l na potřebných 0,5mg/l.

Hořčík - jinak MgSO4x7H2O. Přidává se pouze do měkké vody a to v dávce 1 kávová lžička na 50l vody. Je dobré ho nejdříve rozmíchat v menším množství vody a pak nalít do nádrže. Jinak po něm rybky jdou v domnění, že jde o žrádlo. Do tvrdé vody není potřeba ho přidávat, protože tvrdá voda hořčíku obsahuje dostatek.

Draslík - jinak K2SO4. Přidáním 1 ml namíchaného roztoku na 50 litrů akvarijní vody, dodáte 0,5 mg/l draslíku. Jak už bylo jednou řečeno, draslíku není nikdy dost a nějaké malé množství dodáme už použitím předchozích živin, protože se v nich draslík vyskytuje. Nicméně těch 7-14mg/l se doporučuje každý týden přidávat a to v závislosti na množství rostlin v nádrži.

Tak a máme pohnojeno. Připomínám ještě jednu důležitou věc, že vypočtené dávky jsou pro týdenní hnojení a do nádrže se aplikují jednou týdně, vždy po výměně vody.

KROK 3. Kontrola stavu po týdnu.

Tak tak, týden nám utekl jako voda a my se podíváme na to, kolik nám naše rostliny za ten týden toho odčerpaly. Opět si uděláme pro lepší pochopení modelový obrázek.

Z něj vidíme v černých číslech to, kolik jsme před týdnem do nádrže namíchali. Je potřeba udělat testy, abychom zjistili současný stav. Takže testy do ruky a jde se na to! Aktuální hodnoty, které nám testy odhalili máme v červených číslech a v zelených pak množství prvků, které si rostliny za ten týden vzaly.

Z celého toho našeho zkoumání tedy vyšlo, že rostliny odčerpaly 10mg/l NO3, 1,5mg/l fosforu a naprosto všechno železo. Co to ale v praxi znamená?

No asi to, že kromě železa jsme se u žádného prvku nedostali na nulu a tak nám stačí opět dodat jen tolik, kolik jsme rostlinkám dopřáli před týdnem. Na železe ale budeme muset lehce přidat. Lehce znamená tak o 0,2 mg/l, tedy na 50l nebudeme dávkovat 10ml, jako minulý týden, ale 14ml. Samozřejmě tyhle testy děláme před výměnou vody, protože kdybychom je dělali až po výměně, už by nám to nic neřeklo. Dohnojení však provedeme až po výměně vody. Po týdnu tento test opakujeme, ale už jen testem na železo, abychom se ujistili, že neni jeho koncentrace opět na nule.

No a to je vše přátelé. Není to žádná alchymie, žádná složitá záležitost. Občas je potřeba testy pro jistotu opakovat, protože podmínky se můžou a budou měnit. Rostlinky budou zdravější, tedy i více budou odebírat živin, při prostřihu a nebo snížení množství rostlin, nebo naopak při přidání nových rostlin se i změní jejich potřeby a podobně. Pořád platí jedna zásada, nikdy živiny na nule a nikdy víc, než je potřeba. Pak to bude fungovat, jak má. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Spolupracujeme:

                         200x200-1498564609.png

 

Kde nás najdete

Sjednocení 630

742 13, Studénka

Kontakt
Zákaznická podpora
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz