Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Štítky blogu

Hnojit, ale čím?

Dilema, nad kterým se zamýšlí určitě každý akvarista, který pochopí, že bez potřebných živin mu rostlinky nikdy bez problémů neporostou.

A tady nastává ta zásadní otázka, jestli sáhnout po komerčním a předraženém hnojivu, anebo levnější alternativě, v podobě samostatných makro a mikro prvků, které si snadno připraví doma sám.

Tak se tedy na oba způsoby podíváme podrobněji, ale předem si trochu objasníme to, jak to s těmito prvky v nádrži vlastně vypadá.

Máme tedy před sebou dvě nádrže. Jedna je kupříkladu Pepíkova, který žije v Brně a druhá Josefova, který bydlí v Ostravě. Pepa má v Brně vodu tvrdou jak šutr a Josef měkkou. Je tedy zřejmé, že i parametry obou nádrží se budou dost lišit.

Nádrž - Pepík v Brně :

 • pH - 7,47
 • NO3 – 34mg/l
 • Železo - 0,04mg/l
 • Fosfor – 3mg/l
 • Draslík – 0,02mg/l
 • Mangan – 0,05mg/l
 • Hořčík – 11mg/l

Nádrž - Josef v Ostravě:

 • pH - 6,92
 • NO3 – 3mg/l
 • Železo - 0,07mg/l
 • Fosfor – 0,1mg/l
 • Draslík – 0,04mg/l
 • Mangan – 0,02mg/l
 • Hořčík – 4,25mg/l

Jak je vidět, rozdíly u některých prvků jsou opravdu velké. A kolik toho vlastně ty naše rostliny potřebují? Jo, tak to kdybychom věděli, bylo by vše tááák strašně jednoduché. Ale máme smolíka pacholíka a tak nám nezůstává nic jiného, než dát našim rostlinkám vždy něco navíc, než dopustit to, že odčerpají všechny potřebné živiny a začnou řvát hlady tak, že jim z toho opadají spodní, nebo vrchní listy. Ale opět nastává ta samá otázka, kolik to tedy je? Názory se různí, jak v samotných prvcích, tak i v případě různých hnojících teorií a postupů. Ale berme tedy teď jako bernou minci seriozní výzkumy, které se touto problematikou zabývaly, nebo spíš problematikou tvorby řas v závislosti na množství prvků ve vodním sloupci. Ostatně trochu zkušenější akvarista si už dokáže sám vypozorovat, co rostlinky potřebují a čeho se jím nedostává.

Takže s těmi prvky je to asi cca takto a uvádím DOPORUČENÉ množství:

 • NO3 - 30mg/l
 • Fosfor - 2 mg/l
 • Draslík - 7mg/l
 • Mangan - 12mg
 • Železo - 0,5mg/l

Tak a je čas se kouknout na složení samotných hnojiv.

Seachem Flourish 100 ml - cena 200Kč
První věc, která mě u tohoto hnojiva upoutala, byla věta: „Toto hnojivo neobsahuje dusičnany a fosforečnany. Pokud Vaše akvárium trpí nedostatkem dusičnanů a fosforečnanů z důvodu nedostatku ryb, doporučujeme samostatné přihnojování hnojivem, které obsahuje pouze dusičnany a fosforečnany."

No podívejme se teď zpět na naše dvě modelové nádrže. To že hnojivo neobsahuje dusičnany (NO3) Pepíkovi v Brně vůbec nevadí, za to Josef je pěkně namydlený, protože dusičnany přidat rozhodně potřebuje a tak musí buď koupit NO3 zvlášť anebo se poohlédnout po jiném hnojivu. Ale ne jen kvůli NO3, ale i kvůli absenci fosforu, což je také i případ Pepíka. Celkově vzato, není to vhodné hnojivo ani pro jednoho z našich kluků, pokud si nedokoupí potřebné prvky. A ještě jeden problém tu vidím. Nikde není možné se dočíst, kolik čeho z těch obsažených prvků do nádrže vlastně přidám. Jediné, co se z obalu dovíme je to, že obsahuje všechny důležité látky pro výživu rostlin jako železo (0,32%), vápník, hořčík, draslík, mangan, molybden a další a že dávkujeme 5 ml (1 víčko) na 250 l vody jednou týdně. V hustě zarostlých akváriích lze dávku zdvojnásobit. Docela problém, pokud chceme mít všechny složky pod kontrolou.

Easy-Life ProFito 250ml - cena 140Kč
u tohoto hnojiva je situace naprosto stejná, jako u předchozího hnojiva. Navíc tady se dozvíte jen strohou informaci, že je to vysoce koncentrované hnojivo, které obsahuje železo, draslík, hořčík a mnoho dalších důležitých živin. Je to velmi ekonomická, kompletní výživa pro silný, zdravý a bujný růst rostlin ve sladkovodním akváriu. Neobsahuje dusičnany ani fosforečnany.

Dávkování: 10 ml na 100 litrů akvarijní vody týdně. To je vše, množství prvků dodaných do nádrže budete hledat marně.

Bioflor od Rataje 130ml - cena 59Kč
Složení: Hnojivo dodá při dávce 10 ml/20 l: K 2,2 ppm, Mg 0,3 ppm a mikroprvky FeDTPA 0,15 ppm, MnEDTA 0,08 ppm, Cu 0,002 ppm, Zn 0,003 ppm, Mo 0,003 ppm, B 0,002 ppm. Všechny výživné látky jsou ve vyváženém poměru. Mikroprvky jsou vázány ve stabilní chelátové formě, kterou rostliny mohou efektivněji a rychleji přijímat. Hnojivo neobsahuje dusík a fosfor.
Jste z toho moudří? Já osobně moc ne, protože ppm = jedna miliontina (celku). Takže kalkulačku do ruky a jedem. Navíc dusík a fosfor tu opět chybí.

Nebudu Vás už trápit výčtem dalších komplexních hnojiv, která lze zakoupit. Třeba zrovna Vaše hnojivo tady chybí, tak si to už najdete sami. My se teď podíváme i na jinou možnost, jak nakrmit naše hladové rostlinky a to, už asi tušíte, bude spočívat v tom, že si každou tu složku hnojiva vyrobíme a to za pár korun sami.

Makroprvky: dusík (KNO3), fosfor (KH2PO4), draslík (K2SO4), hořčík (MgSO4x7H2O) a mikroprvky jako je bór, zinek, vápník, měď, mangan, molybden a samozřejmě to nejdůležitější, železo. Vše přesně popsané, v kolika litrech vody prvky rozmíchat a kolik ml do nádrže doplňovat. To vše najdete v našem eshopu ZDE.

Máte tak najednou doma 8l komplexního hnojiva, krásně rozděleného a připraveného k dávkování přesně podle potřeb. Potřebujete více fosforu? Přidáte fosfor. Potřebujete více draslíku? Tak přidáte jen ten draslík. Máte moc NO3? No tak ho tam nedávejte. Je to tak jednoduché a to vše za cenu věřte nevěřte 189Kč. To ujde za osm litrů hnojiva, že?

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Spolupracujeme:

                         200x200-1498564609.png

 

Kde nás najdete

Sjednocení 630

742 13, Studénka

Kontakt
Zákaznická podpora
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz