Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. KRMIVO PRO PSY

KRMIVO PRO PSY

Výběr kvalitního krmiva.

Vybrat kvalitní krmivo pro našeho čtyřnohého mazlíčka není vůbec nic složitého i když je na našem trhu nabídka obrovská. Stačí k tomu jen ten pověstný zdravý selský rozum a pár informací, které se zde objeví. Postupně tak budou sítem propadat ty produkty, které rozhodně za nákup nestojí a i když by vašemu pejskovi sto krát chutnali, není tím zaručeno, že jeho strava obsahuje to, co je pro jeho vitalitu a zdraví důležité.

Cena není nikdy rozhodujícím faktorem. Jsou na trhu produkty, kde za 10kg pytel granulí zaplatíte cenu někde kolem 300Kč. Každému ale musí být hned jasné, že složení takového žrádla asi nebude nic moc. Na druhou stranu, jsou i žrádla za dvojnásobní cenu a přes to toho ve složení nemají o nic víc, než ty granule za 300Kč. Co z toho plyne? Při výběru granulí se neřiďte cenou!

Psí žrádlo je potrava! To je základní faktor při výběru a platí pro ní stejná pravidla, jako kdybychom kupovali potraviny pro sebe. Dokonce i co se legislatívy týče. I tady platí, že musí být přesně deklarované na obalu, co produkt obsahuje a výčet začíná vždy tím, čeho je v krmení nejvíce a na konci součtu je to, čeho je ve složení nejméně. Neobstojí argument, že složení je výrobním tajemstvím výrobce. Zákon to přikazuje, musí to tam být. Není? Nekupujte to! Pozor i na prodej krmiva na váhu z neoznačených pytlů. Kupujete psovi kočku v pytli.

Na obalu se můžeme dočíst kolik krmivo obsahuje procent bílkovin (N-látky), tuků, vlákniny, popelovin či vlhkosti. Najdeme tam i obsah vitamínů. To je pro nás to nejhlavnější vodítko a hlavně jedna a to nejdůležitější informace. Pes je masožravec! Co to znamená? Znamená to jen to, že pokud je pes masožravec, jeho strava se musí skládat z větší části z masové složky.

Vrátím se teď na začátek a připomenu jednu větu, nebo jen její část. Postupně tak budou sítem propadat ty produkty, které rozhodně za nákup nestojí …...

A jsme u toho. Podíváme se na složení krmiva a pokud na prvním místě v součtu najdeme obiloviny, kupte to a krmte tím doma ovce, kozy, krávy a všechno ostatní zvířectvo, protože to jsou býložravci a pro ně to žrádlo je. Ale náš pes je masožravec!

Složení krmiva.

Na prvním místě bychom teda u krmiva pro psy měli číst něco jako kuřecí moučka, rybí moučka, jehněčí moučka apod. Pozor na vedlejší produkty živočišného původu a masové deriváty. To není to, co bychom chtěli a přirovnal bych to k tomu, čemu se v lidské stravě říká separát. V drtivé většině je pod tímto názvem skrytá krev, pařáty, zobáky, střeva apod. Po tomto výčtu můžou následovat obiloviny. Jsou až na druhém, třetím místě a to znamená, že jejích množství je menší, než množství masa. I tady ale pozor. Nestačí, aby tam bylo uvedeno jen slovo obiloviny, ale přesná deklarace, jaký druh obilovin byl při výrobě použit. Proč? Protože i sója, sójové boby či sójový olej je obilovina. Nic proti sóji, ale v tomto případě je to účelová záležitost a výrobci tak velmi šikovně a hlavně vědomě matou, ne-li klamou zákazníka. Sója totiž v celkové deklaraci výrazně zvedá obsah bílkoviny (N-látky) a také tuky. V konečném důsledku tak může mít méně kvalitní krmivo větší podíl těchto látek než opravdu kvalitní strava a zákazník si tak v domnění, že kupuje lepší produkt, domů přinese opět jen granule vhodné spíš pro býložravce. A někdy i s velkým tahákem na obalu „ Vysoký obsah proteinu“, nebo něco v tom smyslu. Pozor také i na vedlejší produkty rostlinného původu a rostlinné deriváty. Opět kočka v pytli. Můžete si být jistí, že v krmivu je naházeno skoro všechno, co vyrostlo za minimální náklady a co sráží cenu hotového produktu na nejmenší možnou míru. Jednoznačně by mělo být uvedeno např. kukuřice, pšenice, rýže, oves, nebo i ovoce. Pak máte jistotu, že víte, co kupujete. Vždy mějte na paměti, že živočišné tuky jsou pro vašeho psa daleko užitečnější, než tuky rostlinného původu. Protože pes je masožravec! Důležité je také vědět, že čim vyšší je podíl rostlinné stravy v psí potravě, tím hůře je pro něj toto jídlo stravitelné!

Pozor na alergeny. 

Alergie netrápí zdraví jen lidské populace, ale i ty zvířecí. Důvody necháme stranou a bylo by to na další článek. Spokojíme se tu tedy s tím, že existují a musíme s nimi počítat i u našeho psa.

Patří mezi ně již zmiňovaná sója, vajíčka, mléko, pšeniční lepek, ale i konzervanty a barviva. Ne každý pes je na tyto složky citlivý, ale pokud ten váš ano, je nezbytné při výběru stravy na to myslet a vyvarovat se jim. A pokud i jinak zdravému psovi omezíte tyto složky, bude to jen pro jeho dobro.

Stejně jako u lidské stravy, tak i u ty zvířecí platí, že čim méně konzervantů, tím kvalitnější strava. Znáte to, čim méně E-ček, tim více adidas :) I tady naštěstí vládne trend, že výrobci kvalitních krmiv postupně od používání konzervantů ustupují a je to celosvětový trend. A tím čim dál víc platí že méně konzervantů = kvalitnější produkt. Absence, nebo snížené množství lepku už je také nepsaným pravidlem pro ukazatel kvality krmiva.

Barviva.

K barvivům jen krátce a není potřeba se dívat ani na jejich přítomnost, která také musí být deklarovaná na obalu. Jestli granule hrají všemi barvami, je naprosto jasné, že barvivo obsahují. Ale také, pokud je odstín všech granulí naprosto stejný, jde i v tomto případě o dobarvování. Pokud jde o produkt čistě na přírodní bázi, je naprosto logické, že barva jednotlivých granulí bude trochu odlišná použitím různých vstupních surovin ale, rozhodně nemůže být žlutá, nebo snad růžová či modrá.

Shrnutí

  1. nekupujte podle ceny, ale podle složení které je popsané na obalu. Masová složka musí být deklarovaná jako první v seznamu.

  2. nezapomínejte, vás pes je MASOŽRAVEC!

  3. vyhýbejte se produktům, které deklarují vedlejší produkty živočišného a rostlinného původu

  4. sóju nebrat v jakékoliv podobě

  5. živočišný olej ano, rostlinný ne

  6. alergeny jako je lepek, sója, chemické konzervanty, barviva, vajíčka, mléko a podobné složky do stravy masožravců nepatří

Spolupracujeme:

                         200x200-1498564609.png

 

Kde nás najdete

Sjednocení 630

742 13, Studénka

Kontakt
Zákaznická podpora
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.