Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. NANOAKVARISTIKA

NANOAKVARISTIKA

Nanoakváristika se čim dál více těší velké popularitě a jejich obliba pořád raketově stoupá. Dá se bez nadsázky zařadit mezi samostatnou kapitolu akvaristiky. Není to jen proto, že je to úžasná možnost, jak se kreativně vyřádit, ale také se nanoakvária svojí funčností stávají čim dál více i součástí bytové architektury a designu. Vzhledem k svým rozměrům si najdou své místo jako lampičky pracovního stolu doma i v kancelářích, večerní osvětlení útulného obývacího pokoje, ozdoba dětského pokoje, či jako intimní osvětlení ložnice.

Objem těchto miniaturních kousků přírody v naších domovech, začíná na rozumných 10l a postupně stoupá až k hranici 60l, což se považuje za nepsaný strop, pro označení „nano“. Podle objemu také volíme vhodné osazenstvo nádrže, abychom zachovali přijatelný komfort chovaných živočichů.

 

Foto: Miro Kačina

Volba živočichů podle objemu:

Nanoakvárium10l

Velikost která je naprosto nevhodná pro jakoukoliv rybu a to včetně Betty. Ano, je to tak. I když Vám prodejci budou tvrdit, že malým rybkám a nebo i Bettě stačí k životu málo, věřte, že objem 10l je ještě míň, než to málo a i když vám to rybky říct nemohou a tváří se spokojeně, nežije se jim v takovém prostředí lehce. A o to nám přece nejde. Že ne? Do tohoto objemu volíme tedy buď jen samotné rostliny a uděláme si tak pouze podvodní oázu flóry a nebo zde můžeme chovat některé z menších okrasných šnečků typu Okružáka apod.

foto: David Ustohal

Nanoakvárium20l

Ani do tohoto akvárka bych ještě žádné rybky nedoporučoval. Objem je sice jednou tak velký, ale když si odmyslíme dno, případný kořen, nějakou tu hezkou skálu a rostliny, moc vody k plavání a k životu pro rybky už nezbývá. Za to menší druhy krevetek druhu Caridin, nebo Neocaridin se budou zde mít jak v ráji. Nikým neohrožované, nikým nelekané si budou žít svým přirozených životem a pozorovat je v jejich přirozenosti je opravdu uklidňujícím zážitkem a lékem na naší nervovou soustavu.

Foto: 1,2 David Ustohal, 3 David Rybka

Nanoakvárium30l

Tady už se dostáváme na objem, do kterého si už můžeme dovolit i měnší hejno 10-15ks trpasličích rybiček a dokonce i rozumný počet spolubydlících krevetek. U rybiček, ač je to možná pro někoho překvapivé, je výběr docela velký. Třeba ze živorodých se do této velikosti nádrže dobře hodí ŽivorodkaWingeova, známá jako Endlerka, nebo pak Razbory rodu Boraras. Pak tady ještě namátkou Trigonostigmahengeli, Brachygobiusxanthozonus nebo DarioDario. A pokud se rozhodnete pro Bettu, bude se cítit v nádrži více než dobře. Doporučuji však v případě Betty zapomenout na další rybky nebo krevetky. Ušetří vám to sklamání. Je však potřeba myslet u všech živočichů na dodržování stálé, nekolísavé teploty, vzhledem k tomu, že v miniakvárkách udržet stabilní teplotu je náročnější, než ve velkých nádržích.

foto: David Ustohal

Spolupracujeme:

                         200x200-1498564609.png

 

Kde nás najdete

Sjednocení 630

742 13, Studénka

Kontakt
Zákaznická podpora
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz