Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. Blog.TomStyle.cz
  3. Návody k produktům
  4. Permanentní tester CO2. Jak to vlastně funguje?

Permanentní tester CO2. Jak to vlastně funguje?

Tuto otázku na nás adresuje zákazník často. A tak se pokusím tímto článkem uspokojit přirozenou lidskou zvědavost a popsat co nejjednodušeji jak to s tím testerem vlastně je.

Veškeré testery, které lze na našem trhu zakoupit, (ten náš není výjimkou), pracují na principu vztahu pH/dKH/CO2. Pro některé začínající akvaristy budou následující věty asi překvapením, ale nic to nemění na zkutečnosti, že testery neměří přímo obsah CO2 v nádrži, ale využívají toho, že množství CO2 rozpuštěného ve vodě, mění pH vody. Jednoduše řečeno, čim více CO2 do nádrže dodáme, tím více klesá pH. A aby to nebylo moc jednoduché, ještě do toho má co mluvit alkalita vody v nádrži, protože ta se zase stará o to, aby bylo pH stabilní a nelítalo z nízkých do vysokých hodnot jak míček na gumičce. Na začátku článku jsem záměrně vložil tzv. Tillmanovu tabulku, kde je vidět jak na sebe vzájemně onen vztah působí. Platí to, že čim vyšší alkalita (měřena v našem případě v °dKH), tím stabilnější stav. Tady je potřeba ještě zdůraznit to, že v nádržích s nižší alkalitou než 3° dKH se dávkování CO2 naprosto nedoporučuje! V tomto případě není voda dostatečně odolná proti kolísání pH a mohlo by se velmi snadno stát, že jednoho dne nenajdete v nádrži kromě rostlin, nic živého. Pokud máte pouze rostlinné akvárium, bez rybiček a jiných živočichů, tato starost Vám odpadá. Rostliny ve většině dokážou prudkou změnu pH směrem dolů ustát.

Půjdeme se teď podívat přímo na samotný proces v testeru. Jak jsem již na začátku zmínil, všechny testery na trhu pracují na stejném principu, rozdíl je pouze v konstrukci a celkovém vzhledu. Základem je destilovaná voda upravena na alkalitu 4° dKH a barvící kapalina, která není ničím jiným, než testem pH. Jestli jste dočetli článek až sem, není už asi potřeba dále obšírněji vysvětlovat, jak to funguje, takže jen krátký postup.

Po namíchání barvící směsi se tester vloží do nádrže cca 10cm pod hladinu. Je lepší volit světlejší místo, kvůli lepší viditelnosti. Tady je potřeba připomenout, že k reakci nedochází hned, ale s několikahodinovým zpožděním. Proto je lepší začít co2 dávkovat postupně a přidávat až podle potřeby. Trpělivost tady znamená, neriskovat životy živočichů. Nejlépe je počkat do ranních hodin, kdy je všeobecně pH v nádržích nejnižší, bez ohledu na to, jestli CO2 dávkujete, nebo vůbec.

Podle barvy v testeru je hned jasné, jestli na dávkování přidat, ubrat, nebo nechat tak. Pokud budete přidávat, barvu v testeru kontrolujte samozřejmě průběžně, ale hlavní ukazatel by měl být až opět ranní výsledek.
 
Všeobecně platí, začít dávkovat podle jednoduchého vzorce: 1 bublina na 10 litrů vody za jednu minutu. Ten kdo má možnost si zjistit přímo alkalitu ve své nádrži je na tom trochu lépe a může použít vzorec: ° dKH x objem nádrže v litrech : 50 = počet bublin za jednu minutu.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Spolupracujeme:

                         200x200-1498564609.png

 

Kde nás najdete

Sjednocení 630

742 13, Studénka

Kontakt
Zákaznická podpora
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz