Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Štítky blogu
  1. Úvod
  2. Blog.TomStyle.cz
  3. Živočišná říše
  4. Planorbella duryi - Okružák kanadský - Přítel, nebo pohroma?

Planorbella duryi - Okružák kanadský - Přítel, nebo pohroma?

Když posílám rostlinky svým zákazníkům, mnohokrát slyším jejich obavy, jestli si rostlinkami nepřinesou do svých nádrží i šneky. Přinesou! Ale není šnek jako šnek a proto vznikl tento článek, kterým chci naše zákazníky ujistit, že nejde o pohromu, ale spíš o bonus, který nepředstavuje žádné riziko.

Ulity všech druhů okružákovitých jsou levotočivé, což je dáno jejich anatomií. Většina druhů má tenkou a hladkou ulitu, ale vyskytují se i různé struktury povrchu ulit. Nemají zavírací víčko, jako některé druhy plžů. V našich nádržích se vzácně ještě najde Planorbarius corneus (Okružák ploský). Jedná se o náš domácí druh. Více se však setkáme s jeho tropickým druhem Planorbella duryi (Okrožák kanadský), který je rozšířený po celém světě, kde byl zavlečen ze severu Ameriky importem rostlin.
Jejich velikost se pohybuje od 0,6 – 6cm, většinou ale nedorostou do více než 2-3cm. Na rozdíl od ostatní měkkýšů, kteří mají jako krevní barvivo hemocyanin, okružákovití mají hemoglobin. To jim umožňuje efektivnější dýchání kyslíku a také jim dává jejich načervenalou až červenou barvu. Je to plicnatý druh, takže dýchá i atmosferický kyslík. V dobře okysličené nádrži však nemusí dlouhou dobu vůbec vylézat k hladině, aby si doplnil zásobu kyslíku.
Jeho stravou jsou řasy, detrit, zbytky odumřelých rostlin a živočichů. Vzhledem k tomu, že zdravou rostlinu nikdy nenapadá, je v nádržích rozumného akvaristy velmi vítaným obyvatelem, označovaným jako „obrovský a neúnavný dříč. Mnoho chovatelů ho však, jako i jiné druhy plžů zatracují z obavy rychlého přemnožení. Je potřeba si však uvědomit zkutečnost, že všichni živočichové této planety se rozmnožují podle vhodnosti podmínek, v kterých žijí. Převedeno do řečí našeho akvária, čim větší bordel v něm, tím lepší podmínky k přemnožení. Takže pokud rybičky nepřekrmujeme, zbavujeme pravidelně nádrž odumřelých rostlin a aspoň jednou týdně povrchově odkalíme dno, není důvod se obávat přemnožení těchto pracantů. Na rozdíl od jeho menšího bratránka Kružníka, je Okružák i dost velký pro případný mechanický sběr. Takže kolem a kolem a ještě jednou dokola, za přemnožení šneků nemůže primárně samotný šnek, ale my a naše podmínky v nádrži.
Doufám, že tento článek trochu rozptýlil zbytečné obavy a mýty o tomto velmi užitečném plži, který si zasluhuje naši pozornost a neměl by chybět v žádném prosperujícím akváriu.

Autor: Štefan Tomka
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Spolupracujeme:

                         200x200-1498564609.png

 

Kde nás najdete

Sjednocení 630

742 13, Studénka

Kontakt
Zákaznická podpora
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz