Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
 • Štítky blogu
 1. Úvod
 2. Blog.TomStyle.cz
 3. Recenze produktů
 4. Testovali jsme za Vás - Kapkové testy Aquar

Testovali jsme za Vás - Kapkové testy Aquar

Předem bych chtěl velice poděkovat za ochotu týmu lidí z laboratoře Příbor, za jejich velkou ochotu podílet se na tomto testování a za trpělivost se mnou.

Smyslem celé akce bylo zjistit, jestli kapkové testy České firmy Aquar obstojí svou kvalitou v konkurenci ostatních již léty zaběhnutých firem a jejich testů. Co se ceny týče, tak nemají na našem trhu konkurenci a to má i své mínusové stránky, v podobě určité nedůvěry. Nějak jsem si v sobě zafixovali informaci, že co je levné, nebude ani moc kvalitní a rozbít tento mýtus bývá někdy nemalý oříšek.

Testům byli podrobeny tyto kapkové testy:

 • test AM (amoniak)
 • test Nitrit (NO2)
 • test Nitrat (NO3)
 • test FE (železo)
 • test pH 4,0 – 9,5
 • test CM (celková tvrdost)

Podíváme se tedy na každý z nich trochu blíže.Co tento test obsahuje je patrné již z obrázku. Barevná škála není nijak velká, jako je tomu třeba u JBL testů, ale u testu na amoniak to podle mého názoru ani není nijak nutné. Důležitější je to, že ve všech testovaných koncentracích (0,3-1,5-3,0), test reagoval a zbarvení testovaného vzorku se docela schodovala s barevnou škálou na přiloženém papírku. Zajímal mě hlavně výsledek u nejnižší koncentraci a i tady přítomnost amoniaku bezpečně rozpoznal. U tohoto testu je to velice důležité, protože i velmi malá koncentrace amoniaku je pro živočichy toxická a k otravě dochází velmi rychle a následky jsou fatální. Test AM měří amoniak v neškodné iontové formě (NH4). K zjištění molekulární formy (NH3), která je tou toxickou a pro živočichy smrtelně jedovatou se pak dostaneme přepočtem podle přiložené tabulky. Je však zapotřebí znát pH měřeného vzorku. Není to nijak složitý postup a zvládne ho naprosto každý, kdo ovládá kalkulačku a umí násobit a dělit. Snad jen jediná taková věc, která mi u tohoto testu vadí je to, že na výsledek měření si musíte počkat přesně 20 minut.Za mně tento test uspokojil mou potřebu co do funkčnosti, tak i do ceny a v mé mini laboratoři bude mít určitě své místo.

I u tohoto dalšího testu dusíkatých látek byl proveden test na tři koncentrace NO2 (0,1-0,2-0,4 mg/l). Na začátek připomenu, že stejně jako amoniak, ani NO2 by nemělo být v nádrži testem měřitelné a i koncentrace dusitanů 0,2mg/l, trvale poškozuje orgány a imunitu živočichů, kteří jsou pak náchylnější k různým nemocem. Ve všech měřených koncentracích test reagoval spolehlivě a s přiloženou barevnou škálou se v celku shodoval. Stejně jako u předchozího testu na amoniak i tady není už moc důležitá, jaká koncentrace NO2 v nádrži je. V případě, že test barevně zareaguje, je nutný okamžitý zásah a jako první pomoc spočívá ve výměně vody a odkalení. Velký plus u tohoto testu vidím v jeho rychlé reakci a naměřená hodnota je patrná už po třech minutách. Za mně se jedná o test, který si hlavně cenou pod 100Kč, najde své místo ve výbavě mnohých akvaristů.  

Poslední test z řady testů na dusíkaté látky ve mně popravdě vyvolává trochu rozpačité pocity. Test na NO3 jsme také podrobili zkouškám na tři koncentrace dusičnanů a to (5-20-40mg/l). Test reaguje podle přiložené barevné škály na všechny koncentrace dobře a naměřené hodnoty se celkem shodují. Rychlost naměřené hodnoty je už po třech minutách, ale tady začíná ten problém, který ve mně výše zmíněné rozpačité pocity vyvolává. Barva testovaného vzorku se po třech minutách nezastaví a pokračuje dál a v každé naměřené koncentraci nakonec skončí v rudě červené barvě. Je tedy nutné měřit čas a odečítat hodnotu podle přiložené barevné škály přesně ve třetí minutě, kdy test opravdu ukazuje schodné zabarvení, podle reálné koncentrace. Pro zkušenější akvachemiky to nebude činit nějaké větší problémy a ze stopkami v ruce lze tento test určitě brát jako solidně použitelný. Pro ty co s měřením kapkovými testy teprve začínají, bude tento test trochu výzvou a bude potřeba trochu praxe oko naučit rychlé odečítat naměřené hodnoty. Za cenu pod 100Kč je to test, který stojí za úvahu a i když pro výše zmíněný nedostatek může být pro někoho překážkou, myslím si, že si své příznivce najde. 

O testu na pH není ani co moc co napsat a když už, tak určitě nic negativního. Test jsme podrobili taky třem zkouškám na hodnoty (4,0-6,0-8,0). Test reagoval naprosto okamžitě a naměřené hodnoty byli srovnatelné s přiloženou barevnou stupnicí, které je opravdu široká. Je to jen můj subjektivní názor, ale tento test osobně pokládám za nejlepší test celé produkce firmy Aquar. Barvy jsou dostatečně syté a odečet je velmi jednoduchý. Oceňuji i velkou škálu měření od 4,0 do 9,5. Aquar dodává ještě jeden typ pH testu, ten je však s nižší škálou měření od 4,7-7,4. Cenově jsou oba pod hranicí 100Kč a co se týče námi testovaného výrobku, jeho nákupem neuděláte v žádném případě chybu.

 
Test na přítomnost železa byl podroben také třem zkouškám a to na koncentrace (0,2-0,4-0,8mg/l). Test reaguje okamžitě a není potřeba čekat. Naměřené hodnoty se z přiloženou barevnou stupnicí shodovali, chce to však trochu cvičenější oko, protože barva vzorku není tak sytá a víc jak u kteréhokoliv jiného testu je potřeba měření provádět nejlépe za denního světla bez odlesků a stínů. Okamžitým testem odečítáme hodnoty železitých iontů (Fe2+). Test dokáže rozpoznat i obsah železa i ve formě (Fe3+). Na tuto hodnotu si pak musíte počkat celou jednu hodinu. Tento test jsme však z časové tísně neprováděli.

  


Posledním testem, který jsme v laboratoři testovali byl test na celkovou tvrdost vody. Musím říct, že s tímto testem to byla docela zábava a člověk si opravdu připadá jak alchymista. V podstatě jde o to, že do měřeného vzorku přidáváte z lahvičky činidlo. Kkapku po kapce do té doby, než se začne něco dít. Důležité je, si zapamatovat, která kapka v pořadí způsobila tu změnu. Poznáte to snadno a je to asi nejsnadněji odečitatelný test ze všech testovaných. Po první kapce se testovaný vzorek zbarví červeně, asi tak do odstínu krabicového vína s Tesca. Postupně přidáváte další kapky a po každé kapce vzorkem trochu zamícháte aby byla barva v celém vzorku stejná. Barva už má odstín velmi kvalitního vína. Tou poslední kapkou, která do vzorku padne se vzorek okamžitě změní na tmavě modrý a to je výsledek. Rozhodující je si zapamatovat, kolik kapek bylo zapotřebí, aby testovaný vzorek zmodral. Výsledek je sice v německé normě °N, ale to nám zas tak nevadí, protože tuto stupnici jako akvaristi používáme, jen pod známějším dGH. Nicméně test zmodral přesně v té chvíli, kdy měl a to znamená, že funguje.

Co napsat závěrem? Popravdě, byl jsem k fungování testů ze začátku dost skeptický, protože podobné testy české produkce, ve stejné cenové hladině pod 100Kč za kus, už jsem měl možnost testovat a výsledek byl o poznání horší, než u testů firmy Aquar. A to i navzdory tomu, že ona firma je tzv. profláklejší. V každém případě se jedná o použitelné testy za opravdu slušný peníz. Jediná věc, která mi docela vadí, je absence testu na fosforečnany, které Aquar nevyrábí a podle zdělení výrobce na můj dotaz odpověděla, že ani o nich neuvažuje. Tak snad někdy v budoucnu názor změní a bylo by to ke prospěchu všech. Do té doby se budete muset poohlédnout po jiném výrobci a hold i hlouběji sáhnout do kapsy.

Všechny zde uvedené testy lze zakoupit v našem e-shopu zde.

 
 
 
 
 
 
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli

Spolupracujeme:

                         200x200-1498564609.png

 

Kde nás najdete

Sjednocení 630

742 13, Studénka

Kontakt
Zákaznická podpora
Po-Pa 14.00-19.00 So-Ne 9:00-19:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz